Sieviešu diena/Women’s day

21 May

Zinu, ka šodien nav 8. marts un Amerikā arī nav citas sieviešu dienas, bet es šodien tā jutos – pavadīju dienu MoMA, kur klausījos simpoziju par mākslas institūcijām un feminisma politiku. Bija daži interesanti momenti. Bet vairāk man patika pēcpusdienā apskatītā retrospekcija, veltīta Marinai Abramovičai. Tie, kas nezin, Marina ir serbu izcelsmes performanču māksliniece, visai provokatīva un katrā ziņā ļoti atklāta. Tēmas, kuras Marina visvairāk atspoguļo, ir mākslas būtības, kara, piederības jautājumi u.c. Mani viņas darbi aizkustina. Retrospekcijā apmēram 7 no viņas performancēm atdarina citi cilvēki, kamēr Marina pati  izpilda visgarāko performanci līdz šim – no 14.marta līdz 31.maijam viņa 5 dienas nedēļā pa 7 stundām un piektdienās 10 stundas sēž krēslā un skatās uz otru – jebkuru cilvēku no publikas. Brīdī, kad biju tur es, bija pavadītas jau vairāk kā 700 stundas! Ir cilvēki, kas nosēž 1 minūti, ir tādi, kas iztur gandrīz 2 stundas. Es savu kārtu šodien diemžēl nesagaidīju, jo gribētāju netrūkst. Pamēģināšu svētdien.

xxx

I know it’s not March 8 today and there is no other Women’s Day in US but I feel it this way today – I spent the day at MoMA where I attended the symposium about art institutions and feminist politics. There were some interesting moments but I liked my afternoon better – I saw Marina Abaramovic’s retrospective. Those who don’t know, Marina is a serbian performance artist, quite provocative and very true. The most common subjects are the essence of art, the war, the question of belonging etc. Her work touches me a lot. In the exhibition, about 7 of her performances are replayed by other artists but herself, she is doing her longest performance up to date – from March 14 (through May 31) she sits on a chair and looks at the person in front of her – a random person from the public. The moment I saw her, she was sitting there already for more than 700 hours! The public spends from 1 minute up to almost 2 hours. I didn’t wait for my turn today but I’d like to try again on Sunday.

Te var apskatīties visas bildes, kā arī tiešraidi muzeja darba laikā/You can look at all people who have sat there, as well as watch the live from the museum here:

http://www.moma.org/interactives/exhibitions/2010/marinaabramovic/slideshow.html

Advertisements

3 Responses to “Sieviešu diena/Women’s day”

 1. andra June 15, 2010 at 16:14 #

  marina ir mākslas pasaules Madonna.un katrs pasaules iedzīvotājs ir pelnījis,lai MoMA vai TATE ir sasniedzami, jo tas ir tik ļoti veselīgi,vai ne?
  nekad neaizmirsīšu,kā 14 gados nejauši kaut kur, tad vēl diezgan tīrajā interneta vidē izlasīju viņas vārdu,ieraudzīju mazu bildīti un iegādājos viņas Balkānu eposu un esmu droša, tas ļoti ļoti mainīja mau dzīvi.uz skaisto pusi :)

  • elinaruka June 15, 2010 at 16:17 #

   cik skaisti! sasparojos un atgādinu sev, cik lieliski ir būt NY! Paldies! (p.s. zini, ka ikdienā dažreiz aizmirstās… cilvēcīgi, vai ne?!)

 2. Cassa July 5, 2010 at 11:51 #

  Kaut kā netīšu uzķēru tieši šo rakstu. Es ar biju, ar pasēdēju.
  Interesantāk par momas lapu gan var apskatīt šeit :
  http://marinaabramovicmademecry.tumblr.com/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: