Lasāmviela/Reading

12 Jun

Vakar, braucot metro, pievērsu uzmanību tam, ko cilvēki lasa. Dominēja rīta bezmaksas avīze, otrajā vietā šķiet ierindojas Bībele vai cita reliģiska literatūra un tad, tikpat raiba kā varavīksne, ir visāda literatūra – viegli vasaras romāni (jā jā, pārsvarā sieviešu auditorija), grāmatas, kā labāk un veselīgāk dzīvot, kā arī topā ir manis jau Francijā novērtētā zviedru rakstnieka Stieg Larsson triloģija par hakeri Lizbeti. Pie raibās kompānijas noteikti nedrīkst aizmirst arī digitālo lasāmvielu – nook un ipad nav retums.

Savukārt es pēc darba  – laimīgā vasaras piektdiena, kad datoru var izslēgt jau 2 – aizgāju uz bibliotēku apskatīt, vai plauktā nav ielikta manis rezervētā grāmata. Varu (ar nelielu kaunu) atzīties, ka nemaz neatceros, ko gaidu – zinu, ka apskatīju grāmatnīcā Barnes&Noble un nodomāju, ka varētu būt interesanta. Grāmatas plauktā vēl nebija, taču, tā kā biju nolēmusi pasēdēt parkā uz saulaina soliņa, paņēmu 2 citas. Pirmā ir Zadie Smith jaunākais devums “Changing my mind” – esejas par dažādām tēmām, kas sagrupētas: “Reading”, “Being”, “Seeing”, “Feeling” un “Remembering”. Žurnālistikas augstākā pilotāža, smalka valoda un labs humors. Te viens citāts: “Romāniem, kurus mēs uzskatām par labākajiem, ir arhitektūra. Ne tikai vienas durvis, kas ved uz nākamajām, bet istabas, gaiteņi, trepes, piemājas dārziņi un pagalmi, lūkas, slēptas ejas un tā tālāk.”

Otra grāmata, kas piesaistīja manu uzmanību, ir Zachary Mason pirmais romāns “The Lost Books of the Odyssey”. Datorzinātnieka interpretācija par Homēru. Kritiķi liela, esot jauna zvaigzne pie literatūras debesīm!

Tā nu es lapoju grāmatas parkā, uzēdot zemenes un ik pa laikam manu lasāmuzmanību novērsa citi parka apmeklētāji. Blakus man sēdēja onkulis, kurš izņēma no miskastes kādas sievietes nepabeigto pusdienu trauku un izbaroja eļļā ceptu kraukšīgu pankūku baložiem. Kāda sieviete nobijās no vāveres, kas apņēmīgi bija uzņēmusi kursu viņas virzienā. Un vēl pāris meitenes tā ap 18 viena otru filmēja un ķiķināja, gan jau šis video vakarā parādījās kādā interneta lapā!

Bet tagad mēģināšu pārarēt mulsumu, ka man ir brīvdiena un došos ārā! Saulaini!

Yesterday in the subway I paid attention to what people are reading. The free morning news paper dominated. The second most popular reading was the Bible or other religious literature. Then, as colorful as the rainbow, different literature as light summer novels (I know, mostly women audience), the books that help to find a way to live better and healthier, also Stieg Larsson’s trilogy about the hacker Lisbeth that I enjoyed already in France. I can’t neglect the big part of digital books – nooks and ipads are not a rarity.

After my work – the lucky summer Friday when I can switch the computer off already at 2 – I went to the library to see if the reserved book for me has arrived. I can (with a light shame) confess that I don’t even remember what I ordered. I know that I checked a book at Barnes&Noble and thought that it could be interesting. The book wasn’t there yet but as I had decided to read on a sunny bench in the park, I took 2 other. The first one is the latest by Zadie Smith “Changing my mind” – different essays on various themes, grouped as  Reading”, “Being”, “Seeing”, “Feeling” and “Remembering”. It’s journalism at its most high and intelligent, also a fine language and a good humor. Here is a citation: “The novels we know best have an architecture. Not only a door going in and another leading out, but rooms, hallways, stairs, little gardens front and back, trapdoors, hidden passageways, et cetera.”

The second book that caught my attention is Zachary Mason’s first novel “The Lost Books of the Odyssey”. A computer scientist interprets Homer. The critics praise and say that a new star has born at the sky of literature!

So I was sitting there, leafing the books, eating strawberries and once in a while other people in the park distracted me. There was an old man sitting next to me, he took someone’s lunch bag out of the garbage and fed the pigeon with a oily crispy pancake. A woman got scared from a determined squirrel that run directly towards her. And some girls around 18 were filming each other and giggling. I’m almost sure the video was later posted somewhere on the Internet.

Now, I’ll try to overcome my confusion of having a day off and go out. Have a sunny day too!

Advertisements

9 Responses to “Lasāmviela/Reading”

 1. ir June 13, 2010 at 05:35 #

  Lasaamvielas top Londonaa:
  1)bezmaksas aviize
  2)Larsona trilogija
  3)religiskaa literatura

  p.s. vakar redzeeju pirmo Ipad. divains :D

  man ari brivdiena- atpuuta,parks, futbols(pasaules cempionats) – tads mans plans :)

  • elinaruka June 15, 2010 at 07:02 #

   izskatās visai līdzīga – laikamlielpilsētu tendence?! jo rīgā lasa daudz mazāk!

 2. Kni June 14, 2010 at 01:19 #

  Rītdien no rīta paskatīšos, ko pie mums lasa. 5minūšu avīzi, noteikti. Reliģiska satura grāmatas gan vēl neesmu manījusi.
  Rītdien ziņošu, ko būšu saskatījusies.

 3. Kni June 15, 2010 at 03:59 #

  Sestajā tramvajā publika guļ :D Neko nelasa, guļ un aizbāzuši ausis ar puļķiem un klausās mūziku :D

  Vakardien vakarā pamanīju kādu meiteni, kas lasīja īpatnēju grāmatu. Iespējams reliģisku, jo šrifts bija tik sīks un teksts divās rindās, taču grāmatas īpatnība bija tāda, ka grāmatas mala bija ar robiņiem. Zini, kā kalendāriem vai katalogiem, lai vieglāk atvērt kokrēto nodaļu. Šajā gadījumā bija mazi pusaplīši.

  Tā kā man nesanāk daudz braukt, tik vien kā dažas pieturas, tad pārsēsties autobusā un atkal cik tur to pieturu, man nesanāk palasīt. Vakar izdomāju, ka celšos agrāk, braukšu pa garāko maršrutu un lasīšu. Lieki piebilst, mans organisms mani šodien piečakarēja. Es aizgulējos :D

  • elinaruka June 15, 2010 at 07:01 #

   paldies par pētījuma turpinājumu lv ;)

 4. Arnis June 15, 2010 at 15:38 #

  populārākā lasāmviela rīgas transportā ir īsziņas mobilajā telefonā.

 5. bebebe June 16, 2010 at 02:04 #

  veel man shkjiet ka ljoti biezhi londonaa metro redzu graamatas krievu valodaa ;)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: