Jaukas Iepazīšanās/Lovely acquaintances

29 Sep

Bitīte Amerikā, Otra roka Anglijā ir grāmatas nosaukums, kuru ar aizrautību izlasīju un no sirds iesaku. Stāsts ir par Nigēriešu meiteni Bitīti, kas bēg no dzimtenes, kur naftas karos tiek nogalināta visa viņas ģimene, uz Angliju. Viņu divus gadus notur apcietinājumā bēgļu centrā un tad izlaiž bez papīriem. Viņa dodas pie vienīgajiem Anglijā zināmajiem cilvēkiem – Sāras un Andrjū, kurus satika Nigērijā. Un tas ir paralēlais stāsts par otru sievieti – Sāru, kas Bitīti izglāba no nāves, nocērtot sev pirkstu. Nestāstīšu vairāk, ja kādam rodas interese izlasīt! Aizskustnošs un skarbs stāsts, brīnisķīga valoda, skaisti un tēlaini apraksti.

***

The Little Bee in America, The Other Hand in the UK is the title of a book I’ve just enthusiastically read and that I suggest wholeheartedly. The story is about a Nigerian girl who flees her country, after her family has been killed during the oil wars, to the UK. She has been kept in the detention center for two years and then let out without papers. She goes to see the only people she knows in England – Sarah and Andrew whom she met in Nigeria. The other story thus is about Sarah – a woman who cut off her finger to save the girl’s life. I won’t tell more if one is interested to read the whole story. It’s a moving and harsh story, a wonderful language, beautiful and imaginative descriptions.

Savukārt šodien iepazinos ar brīnišķīgo fotogrāfu (arī skulptoru un gleznotāju) Viljamu Kristenberī, kurš sasveicinoties paspieda man roku, bet atvadoties jau apskāva, kaut pirms tam noteica, ka tas lai paliek nākamajai reizei. Jauka nots trešdienā!

***

Today I met the great photographer (also sculptor and painter) William Christenberry who shook my hand to say hello and gave me a hug to say good-bye, even though just a moment before had added that the hugging should be kept for the next time. A nice note for my Wednesday!

Advertisements

2 Responses to “Jaukas Iepazīšanās/Lovely acquaintances”

  1. Kni September 30, 2010 at 15:03 #

    Ooo, to mazo mājiņu manu jaunāko ziloņbērnu bildēšanai =)
    Citādi par Tavu prieku man prieks!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: