Lauskis/Jack Frost

3 Feb

Šodien, pamostoties, prātā nāca divi ar bērnību saistīti stāsti. Pirmais ir par temperatūru, kad nebija jāiet uz skolu. Šorīt bastot laikam varēja visi pamatskolnieki noteikti, kā ar lielajiem bērniem, nezinu. Nu jā, skolas laikā, vēl neizlienot no gultas, pēc labrīt saucu vecākiem: “Cik ārā grādi?”, cerot, ka varēs pagriezties uz otriem sāniem, bet kāds sarūgtinājums, kad pāris grādi virs noteiktās robežas un bija jātuntulējas kā sīploiņam un vēl sporta dienās ar slēpēm pār plecu jābrien uz skolu. Tā nu es šorīt malkoju kafiju, baudīju sauli un sapratu, ka nekur neiešu – mājās ar trīs zeķēm un diviem džemperiem ir gana silti.

Otras atmiņas saistītas kā reizi ar slēpošanu. Šajos ziemas stāstos atklāju, ka rīdziniekiem bieži šāda pieredze nemaz nav,  bet mums sporta stundas praktiski vienmēr notika ārā, tā nu ziemā, protams, slēpošana. Atkal, attiecīgi pēc grādu skaliņas, slēpes bija jāievasko ar piemērotu smēri. Tās bija dažādās krāsās – zila, zaļa, dzeltana, sarkana… Tagad jau arī kaut kādi smēri ir, bet tie retro varavīksnes krāsās man patika. Kad obligātās skolas slēpošanas beidzās, gadiem ilgi nebiju slēpojusi. Kad dzīvoju Francijā, devos uz kalniem mācīties kalnu slēpošanu, taču pirmajā reizē izlēmu paslēpot ar zināmājām distanču slēpēm. Pēc pāris apļiem man apnika un devos grūtākā trasē. Taču minūtes 15 vēlāk jau nožēloju, jo distanču slēpošana Alpos ne tuvu nelīdzinās Latvijas distancēm; tur trasē ir kalniņi, kas pie mums vairāk kā kalnu slēpošanas trases ierīkotas un līkumā laižoties lejā, kad pa labi redzi tikai ar kokiem noaugušu nogāzi, es ar savu “āāāāāāāāāāā” iespējams iztraucēju pāris zvēriem miegu.  Pie jaunām slēpēm tā arī vēl neesmu tikusi, bet tagad gan ar prieku mežiņam cauri izslēpotu.

This morning after waking up (just to precise, it’s -25C or -13F) I remembered two stories from my childhood. The first one is about the temperatures when we were dismissed from school. Today the kids, younger than 13, could have definitely stayed home, I don’t know about the bigger ones though. So, when I was a kid, after saying good morning I asked my parents how cold it was, hoping for a chance to turn on on the other side in the bed and keep sleeping. But what a bitterness when the temperature was just a few degrees above the “the good-one-not-to-go-to-the-school” border, I had to layer up like an onion and if I also had a sports class, take the skis and go. So this morning, while enjoying my morning coffee and the bright sun, I decided that I won’t leave the house where with a few pairs of warm socks and cardigans on it’s quite nice to be in.

The second memory is related to the skiing too. I recently discovered that my city friends haven’t experienced the same, as the sports classes as for us, the country kids, weren’t outside for them. So for us, skiing in winter, of course. Again, looking at the temperature scale, the skis had to be waxed with an appropriate wax. They were in all rainbow colors and even now there are some too, I really liked those vintage ones. When the obligatory skiing classes were over, I hadn’t have skied for a long time until when I lived in France and decided to go and learn mountain skiing. For the first time though I decided to try the cross country skiing which I knew better. After a few hoops I was bored and decide to go for a more difficult track. Only some 15 minutes later I understood that was a mistake because even cross country skiing in the Alps is more similar to Latvian mountain skiing. The slopes down when seeing only a hillside with trees to my rights scared me enough to surely wake up  some animals (with my screaming).  So, I still haven’t gotten a new pair of skis but I wouldn’t mind now to go for a nice stroll through the forest.

Advertisements

One Response to “Lauskis/Jack Frost”

  1. Inese February 7, 2012 at 13:04 #

    Kā ar slidošanu? – lauskis lēnām mitējas ;)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: